Description
One Light Hanging Lantern from the Smyth collection in Textured Bronze Brushed Brass finish
Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Smyth |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 8.16lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron And Brass |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Textured Bronze Brushed Brass |
| manufacturer glass | Clear |
| wire | 144`` |
| canopy | 6 |
| width | 12.50in |
| height | 21.75in |
| length | 5.50in |
| UPC | 782042441538 |
| SKU | TROY-F6397-TBZ/BBA |