Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Nomad |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 8.84lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 4.00W |
| bulb type | G-9 |
| bulb base | G9 |
| light source | LED |
| lumens | 2160.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Starburst |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glossy |
| chain | 72 |
| wire | 192`` |
| canopy | 5 |
| width | 37.25in |
| height | 15.50in |
| length | 37.25in |
| UPC | 782042437234 |
| SKU | TROY-F7256-BRZ |