Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Morgan |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 14.33lb |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E-12 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Stainless Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Bronze/Stainless Steel |
| manufacturer glass | Clear |
| chain | 72 |
| wire | 192`` |
| canopy | 5 |
| width | 10.75in |
| height | 27.75in |
| length | 10.50in |
| UPC | 782042464742 |
| SKU | TROY-F6517-BRZ/SS |