Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Monterey County |
| designer | Mark D. Sikes |
| weight | 19.00lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | E12 Candelabra |
| lumens | 800.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron And Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Wet |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | French Iron |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| wire | 60`` |
| canopy | 5 |
| width | 18.00in |
| height | 30.00in |
| length | 18.00in |
| UPC | 782042372788 |
| SKU | TROY-F5731-FRN |