Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Mission Beach |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 9.48lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Opal Glossy |
| chain | 72 |
| wire | 144`` |
| canopy | 5.5 |
| width | 7.75in |
| height | 19.00in |
| length | 7.75in |
| UPC | 782042441941 |
| SKU | TROY-F6357-TBK |