Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Liberty |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 4.84lb |
| extension | 14.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | Medium Base |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Solid Aluminum |
| safety listing | UL |
| safety rating | Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | Heritage Bronze |
| manufacturer glass | Heritage Bronze |
| canopy | 3 |
| width | 10.50in |
| height | 16.00in |
| length | 10.50in |
| UPC | 782042441385 |
| SKU | TROY-P2364-HBZ |