Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Larchmont |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 11.22lb |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand Forged Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Americana |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Vintage Bronze |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| chain | 72 |
| canopy | 5.25 |
| width | 8.00in |
| height | 23.50in |
| length | 8.00in |
| UPC | 782042441231 |
| SKU | TROY-F3217-VBZ |