Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Gotham |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 50.60lb |
| number of bulbs | 20 |
| bulb wattage | 25.00W |
| bulb base | E26 Medium |
| lumens | 840.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | DRY |
| type | Glass Shade |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Aged Pewter |
| manufacturer glass | Smoke |
| chain | 72 |
| canopy | 6 |
| width | 51.75in |
| height | 53.50in |
| length | 51.75in |
| UPC | 197292056720 |
| SKU | TROY-F4426-APW |