Description
Six Light Chandelier from the Cruiz collection in Soft Black finish
Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Cruiz |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | E26 |
| bulb base | E26 Medium |
| lumens | 1100.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron And Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Candle |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Soft Black |
| wire | 60`` |
| canopy | 6 |
| width | 50.75in |
| height | 28.00in |
| length | 50.75in |
| UPC | 782042372818 |
| SKU | TROY-F6706-SBK |