Description
Two Light Outdoor Post Mount from the Bohen collection in French Iron/Patina Brass finish
A modern reimagining of early American gas lanterns, Bohen features a sleek profile defined by clean lines and heritage details. Finished in Forged Iron with Patina Brass hardware, it has a rustic, yet refined presence that is particularly suited to traditional homes. Available in three sizes with a post, Bohen illuminates large entrances, front doors, and driveways with its timeless design.
A modern reimagining of early American gas lanterns, Bohen features a sleek profile defined by clean lines and heritage details. Finished in Forged Iron with Patina Brass hardware, it has a rustic, yet refined presence that is particularly suited to traditional homes. Available in three sizes with a post, Bohen illuminates large entrances, front doors, and driveways with its timeless design.
Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Bohen |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 9.26lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 8.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | French Iron/Patina Brass |
| manufacturer glass | Clear |
| width | 9.50in |
| height | 25.00in |
| length | 9.50in |
| UPC | 197292072652 |
| SKU | TROY-P2225-FRN/PBR |