Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Atkins |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron And Aluminum |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Heritage Bronze |
| manufacturer glass | Clear |
| chain | 72 |
| canopy | 5.5 |
| width | 8.00in |
| height | 17.50in |
| length | 8.00in |
| UPC | 782042464643 |
| SKU | TROY-F5057-HBZ |