Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Apollo |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 71.50lb |
| number of bulbs | 12 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E12 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shade |
| finish | Two-Tone |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Smoke |
| manufacturer finish | Bronze/Polished Chrome |
| manufacturer glass | Plated |
| wire | 120`` |
| canopy | 5 |
| width | 12.50in |
| height | 17.50in |
| length | 49.75in |
| UPC | 782042436954 |
| SKU | TROY-F5908-BRZ/PC |