Specifications
| brand | Troy Lighting |
| collection | Allisio |
| designer | Troy-Standard |
| weight | 15.40lb |
| number of bulbs | 5 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | E-12 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Hand-Worked Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Shade |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Black Chrome |
| wire | 6`` |
| canopy | 6 |
| width | 49.00in |
| height | 3.00in |
| length | 49.00in |
| UPC | 782042474673 |
| SKU | TROY-F7335-TBK/BCR |