Description
12 Light Chandelier from the Vesca collection in Antique Silver finish
Vesca 12 Light 120V Chandelier in Antique Silver with Clear Heritage Handcut Crystal
Vesca 12 Light 120V Chandelier in Antique Silver with Clear Heritage Handcut Crystal
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Vesca |
| weight | 38.00lb |
| number of bulbs | 12 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Heritage Crystal |
| material | Steel |
| crystal | Clear Heritage Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Antique Silver |
| manufacturer glass | Clear Heritage Crystal |
| chain | 80 |
| wire | 134 |
| width | 45.00in |
| height | 40.00in |
| length | 45.00in |
| UPC | 771857258950 |
| SKU | SCHO-VA8322N-48H |