Description
15 Light Chandelier from the Verona collection in Heirloom Bronze finish
With a clearly defined Romanesque form, faceted central columns hold graduating metal arms with coordinating candelabra tapers and elegant crystal bobeches. A beaded swag sparkles around its fringe for a touch of whimsy.
With a clearly defined Romanesque form, faceted central columns hold graduating metal arms with coordinating candelabra tapers and elegant crystal bobeches. A beaded swag sparkles around its fringe for a touch of whimsy.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Verona |
| weight | 27.30lb |
| extension | 32.50in |
| number of bulbs | 15 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Candle |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Heirloom Bronze |
| chain | 40" |
| wire | 152" |
| width | 32.50in |
| height | 38.10in |
| length | 32.50in |
| UPC | 771857905731 |
| SKU | SCHO-S6715N-76R |