Description
Six Light Chandelier from the Tempest collection in Soft Silver/Black finish
Elegantly arching, handcrafted metal arms intertwine in a dance of sheer beauty, their every curve and sweep imbued with the essence of romance. Adorned by a sparkling Radiance Crystal column and delicate Radiance Crystal teardrops, Tempest is a symbol of passion and longing, with a faceted drop as the crowning jewel. The embrace of pressed crystal bobeches nestled within gleaming metal candle slips evokes the timeless allure of a vintage romance.
Elegantly arching, handcrafted metal arms intertwine in a dance of sheer beauty, their every curve and sweep imbued with the essence of romance. Adorned by a sparkling Radiance Crystal column and delicate Radiance Crystal teardrops, Tempest is a symbol of passion and longing, with a faceted drop as the crowning jewel. The embrace of pressed crystal bobeches nestled within gleaming metal candle slips evokes the timeless allure of a vintage romance.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Tempest |
| weight | 17.00lb |
| extension | 25.50in |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Soft Silver/Black |
| chain | 42" |
| wire | 120" |
| width | 29.00in |
| height | 26.00in |
| length | 29.00in |
| UPC | 771857950229 |
| SKU | SCHO-S5606-710/18R |