Description
LED Pendant from the Tahitian collection in Antique Silver finish
Channeling the serenity of verdant bamboo forests, Tahitian juxtaposes layers of organic Optic Crystal clusters with melodic vertical chimes to create profound movement. This chic modern Schonbek would be incomplete without its technology suite of invisible powered aircraft cables and color temperature adjustable LEDs.
Channeling the serenity of verdant bamboo forests, Tahitian juxtaposes layers of organic Optic Crystal clusters with melodic vertical chimes to create profound movement. This chic modern Schonbek would be incomplete without its technology suite of invisible powered aircraft cables and color temperature adjustable LEDs.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Tahitian |
| weight | 55.90lb |
| extension | 25.00in |
| bulbs included | Yes |
| bulb wattage | 86.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 8170.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Stainless steel & steel frame with optic crystal diffuser |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | ETL |
| safety rating | Damp |
| title 24 | Yes |
| type | Drum Shade |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Antique Silver |
| chain | 40" |
| wire | 60" |
| canopy | 1.5"x9" |
| width | 24.60in |
| height | 11.00in |
| length | 24.60in |
| delivered lumens | 4738.00lm |
| bulb avg life | 50000 |
| UPC | 771857829556 |
| SKU | SCHO-S8124-48O |