Description
Nine Light Chandelier from the Sophia collection in Etruscan Gold finish
Sculpted by a historic artist in the Rococo tradition and authentically casted in Italy, the Sophia is an instant heirloom. The elaborately etched detailing stands out in its multistep hand finishes. Luxuriantly adorned with historic Heritage Handcut Crystal, this Schonbek imbues regal tenor.
Sculpted by a historic artist in the Rococo tradition and authentically casted in Italy, the Sophia is an instant heirloom. The elaborately etched detailing stands out in its multistep hand finishes. Luxuriantly adorned with historic Heritage Handcut Crystal, this Schonbek imbues regal tenor.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Sophia |
| weight | 25.50lb |
| number of bulbs | 9 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Crystals from Swarovski |
| material | Cast Metal |
| crystal | Crystals from Swarovski |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Etruscan Gold |
| manufacturer glass | Clear Crystals From Swarovski |
| chain | 40" |
| wire | 135" |
| width | 28.00in |
| height | 30.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857644968 |
| SKU | SCHO-6949-23S |