Description
12 Light Chandelier from the Sophia collection in Heirloom Bronze finish
Sculpted by a historic artist in the Rococo tradition and authentically casted in Italy, the Sophia is an instant heirloom. The elaborately etched detailing stands out in its multistep hand finishes. Luxuriantly adorned with historic Heritage Handcut Crystal, this Schonbek imbues regal tenor.
Sculpted by a historic artist in the Rococo tradition and authentically casted in Italy, the Sophia is an instant heirloom. The elaborately etched detailing stands out in its multistep hand finishes. Luxuriantly adorned with historic Heritage Handcut Crystal, this Schonbek imbues regal tenor.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Sophia |
| weight | 55.00lb |
| number of bulbs | 12 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Heirloom Bronze |
| chain | 84" |
| wire | 134" |
| width | 39.00in |
| height | 33.00in |
| length | 39.00in |
| UPC | 771857824711 |
| SKU | SCHO-6952-76H |