Description
Six Light Chandelier from the Siena collection in Heirloom Gold finish
Cascading with luminosity and shimmering gems, the Siena collection features a focal waterfall of elven flawlessness. Hand-formed crystal arms crowned with solid crystal bobeches and tapers are then beautifully adorned with multifaceted crystal drops and delicately crafted metallic accents to complete a mystical composition.
Cascading with luminosity and shimmering gems, the Siena collection features a focal waterfall of elven flawlessness. Hand-formed crystal arms crowned with solid crystal bobeches and tapers are then beautifully adorned with multifaceted crystal drops and delicately crafted metallic accents to complete a mystical composition.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Siena |
| weight | 14.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Heirloom Gold |
| chain | 40" |
| wire | 124" |
| width | 24.50in |
| height | 23.50in |
| length | 24.50in |
| UPC | 771857877380 |
| SKU | SCHO-RS83061N-22R |