Description
12 Light Pendant from the Sarella collection in Polished Stainless Steel finish
Glinting metal drops romanticize the sparkling geometric forms they overlay to suggest an intrigue of subtle texture. Hopefully romantic, Sarella interplays the two materials as love at first sight.
Glinting metal drops romanticize the sparkling geometric forms they overlay to suggest an intrigue of subtle texture. Hopefully romantic, Sarella interplays the two materials as love at first sight.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Sarella |
| weight | 24.00lb |
| number of bulbs | 12 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G16-1/2 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Ring/Halo |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Stainless Steel |
| chain | 144" |
| wire | 140" |
| width | 24.00in |
| height | 5.50in |
| length | 24.00in |
| UPC | 771857878080 |
| SKU | SCHO-RS8343N-401R |