Description
Ten Light Chandelier from the Priscilla collection in White finish
Light dances along bejeweled strands below playfully cantilevered arms for a whimsical flourish. A statuary column of Bohemian crystal stands aloft to present a new take on Neoclassical Revival.
Light dances along bejeweled strands below playfully cantilevered arms for a whimsical flourish. A statuary column of Bohemian crystal stands aloft to present a new take on Neoclassical Revival.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Priscilla |
| weight | 16.00lb |
| number of bulbs | 10 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | Glass, Carbon Steel |
| crystal | White Pearl |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | White |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | White |
| chain | 40" |
| wire | 120" |
| canopy | 6.2304`` |
| width | 36.00in |
| height | 28.00in |
| length | 36.00in |
| UPC | 771857819793 |
| SKU | SCHO-BC7110N-06PWT |