Description
Six Light Chandelier from the Priscilla collection in Antique Silver finish
Light dances along bejeweled strands below playfully cantilevered arms for a whimsical flourish. A statuary column of Bohemian crystal stands aloft to present a new take on Neoclassical Revival.
Light dances along bejeweled strands below playfully cantilevered arms for a whimsical flourish. A statuary column of Bohemian crystal stands aloft to present a new take on Neoclassical Revival.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Priscilla |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | Glass, Carbon Steel |
| crystal | Bronze Pearl |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Antique Silver |
| chain | 40" |
| wire | 122" |
| canopy | 6.2304`` |
| width | 23.50in |
| height | 23.50in |
| length | 23.50in |
| UPC | 771857819670 |
| SKU | SCHO-BC7106N-48PBZ |