Description
28 Light Chandelier from the Milano collection in Florentine Bronze finish
This Schonbek celebrates the great Italian chandeliers of the 17th century. Baroque castings are elaborately intricate and its frame is elevated with equally ornate casted vases, bobeches and tiers of candelabras. The effect is operatic and emblematic of the generous patrons of the arts of the age.
This Schonbek celebrates the great Italian chandeliers of the 17th century. Baroque castings are elaborately intricate and its frame is elevated with equally ornate casted vases, bobeches and tiers of candelabras. The effect is operatic and emblematic of the generous patrons of the arts of the age.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Milano |
| weight | 133.00lb |
| number of bulbs | 28 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Florentine Bronze |
| chain | 126" |
| wire | 141" |
| width | 50.00in |
| height | 68.00in |
| length | 50.00in |
| UPC | 771857824551 |
| SKU | SCHO-5688-83H |