Description
20 Light Chandelier from the Jasmine collection in Polished Silver finish
The subtle grace and polished lines of this collection displays effortless beauty. Each Jasmine Schonbek features a sparkling Optic Crystal centerpiece cut with large angular facets that generate rainbows of spectral refraction.
The subtle grace and polished lines of this collection displays effortless beauty. Each Jasmine Schonbek features a sparkling Optic Crystal centerpiece cut with large angular facets that generate rainbows of spectral refraction.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Jasmine |
| weight | 68.00lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Silver |
| chain | 120" |
| wire | 208" |
| width | 35.40in |
| height | 56.80in |
| length | 35.40in |
| UPC | 771857906356 |
| SKU | SCHO-9698-40O |