Description
Six Light Chandelier from the Helenia collection in Heirloom Gold finish
Slender, elegantly curved arms, draped in sparkling beads and drops, swag down from a column fashioned from Bohemian hand-cut crystal. Hand-finished tapers in matching lustrous finishes rest atop detailed Italian brass bobeches cast in the shape of open blooms.
Slender, elegantly curved arms, draped in sparkling beads and drops, swag down from a column fashioned from Bohemian hand-cut crystal. Hand-finished tapers in matching lustrous finishes rest atop detailed Italian brass bobeches cast in the shape of open blooms.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Helenia |
| weight | 18.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Heirloom Gold |
| chain | 40" |
| wire | 152" |
| width | 28.00in |
| height | 30.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857756944 |
| SKU | SCHO-AT1006N-22H |