Description
Two Light Wall Sconce from the Hamilton collection in Polished Silver finish
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Hamilton |
| weight | 7.00lb |
| extension | 6.50in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Clear Heritage Crystal |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Double |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Crystal Accents |
| manufacturer finish | Polished Silver |
| manufacturer glass | Clear Heritage Crystal |
| width | 7.00in |
| height | 21.00in |
| length | 15.00in |
| UPC | 771857148725 |
| SKU | SCHO-5702CL |