Description
One Light Wall Sconce from the Hamilton collection in Polished Silver finish
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Hamilton |
| weight | 3.00lb |
| extension | 7.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Heritage Crystal |
| material | Glass |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Single |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Crystal |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Silver |
| manufacturer glass | Clear Heritage Crystal |
| width | 5.00in |
| height | 17.00in |
| length | 7.50in |
| UPC | 771857045338 |
| SKU | SCHO-5701CL |