Description
Eight Light Chandelier from the Hamilton collection in Polished Silver finish
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Layered with sparkling hand-cut crystals over elegant hand-formed crystal arms, the Hamilton is an heirloom of palatial grandeur. Its distinguished ensemble is majestically proportioned for a regal addition to luxury interiors.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Hamilton |
| weight | 33.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Heritage Crystal |
| material | Glass |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Crystal |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Silver |
| manufacturer glass | Clear Heritage Crystal |
| chain | 40" |
| wire | 152" |
| width | 28.00in |
| height | 35.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857222838 |
| SKU | SCHO-5737CL |