Description
Eight Light Chandelier from the Hamilton Black collection in Jet Black finish
For a noir lgant statement, Hamilton Black commands attention at first sight. Multilayered jet black silhouettes, bobeches, and tapers are swagged with the deepest black crystal jewels for a look that is boldly Avant Garde.
For a noir lgant statement, Hamilton Black commands attention at first sight. Multilayered jet black silhouettes, bobeches, and tapers are swagged with the deepest black crystal jewels for a look that is boldly Avant Garde.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Hamilton Black |
| weight | 33.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Heritage Crystal |
| material | Glass |
| crystal | Black Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Black |
| style | Crystal |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Jet Black |
| manufacturer glass | Black Heritage Crystal Colors |
| chain | 40" |
| wire | 152" |
| width | 28.00in |
| height | 35.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857222821 |
| SKU | SCHO-5737BK |