Description
LED Wall Sconce from the Glissando collection in Stainless Steel finish
Glissando 18in LED 120V Wall Sconce in Stainless Steel with Clear Crystals from Swarovski
Glissando 18in LED 120V Wall Sconce in Stainless Steel with Clear Crystals from Swarovski
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Glissando |
| weight | 13.00lb |
| extension | 6.00in |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 8.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| color temp | 3000K |
| voltage | 120.00V |
| notes | Crystals from Swarovski |
| material | Stainless Steel |
| crystal | Clear Crystals from Swarovski |
| safety listing | UL |
| safety rating | UL |
| type | |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Stainless Steel |
| manufacturer glass | Clear Crystal |
| width | 6.00in |
| height | 18.00in |
| length | 4.50in |
| UPC | 771857455694 |
| SKU | SCHO-STW120N-SS1S |