Description
Six Light Pendant from the Esteracae collection in Black finish
Like frost expanding on a windowpane, Esteracae displays fractals that glimmer with ethereal quality. Gathered into a sphere, fiery Radiance Crystal octagons expand in amplifying sequence in a portrayal of genesis.
Like frost expanding on a windowpane, Esteracae displays fractals that glimmer with ethereal quality. Gathered into a sphere, fiery Radiance Crystal octagons expand in amplifying sequence in a portrayal of genesis.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Esteracae |
| weight | 18.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Sphere |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Black |
| chain | 51" |
| wire | 131" |
| width | 24.00in |
| height | 24.00in |
| length | 24.00in |
| UPC | 771857877045 |
| SKU | SCHO-DN1024N-51R |