Description
Two Light Wall Sconce from the Esmery collection in Aurelia finish
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Esmery |
| weight | 2.00lb |
| extension | 7.00in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Double |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Aurelia |
| width | 12.50in |
| height | 16.50in |
| length | 7.00in |
| UPC | 771857906332 |
| SKU | SCHO-AR1002N-211O |