Description
Six Light Chandelier from the Esmery collection in Ferro Black finish
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Esmery |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Black |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Ferro Black |
| chain | 40" |
| wire | 129" |
| width | 28.00in |
| height | 24.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857896756 |
| SKU | SCHO-AR1006N-59O |