Description
Four Light Chandelier from the Esmery collection in Etruscan Gold finish
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
With a visual lightness that is seemingly impossible for its volume, Esmery is a fanciful creation. Glittering crystal garlands encircle its simple Early Electric style framework to achieve this featherweight Schonbek.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Esmery |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| manufacturer finish | Etruscan Gold |
| chain | 40" |
| wire | 129" |
| width | 21.00in |
| height | 21.50in |
| length | 21.00in |
| UPC | 771857896626 |
| SKU | SCHO-AR1004N-23O |