Description
12 Light Pendant from the Da Vinci collection in Polished Stainless Steel finish
Original and masterfully engineered, the Da Vinci is in pursuit of perfection as much as its namesake. These magnificent spheres of light are composed of hundreds of Optic Crystal octagons, each flawlessly set as if by a jeweler's hand.
Original and masterfully engineered, the Da Vinci is in pursuit of perfection as much as its namesake. These magnificent spheres of light are composed of hundreds of Optic Crystal octagons, each flawlessly set as if by a jeweler's hand.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Da Vinci |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 12 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Sphere |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Stainless Steel |
| chain | 144" |
| wire | 134" |
| width | 12.00in |
| height | 12.00in |
| length | 12.00in |
| UPC | 771857905397 |
| SKU | SCHO-DV1212O |