Description
LED Pendant from the Crystal Empire LED collection in Red Fox finish
A neoclassical approach to the empire chandelier, Crystal Empire LED modernizes the iconic form. Fine leather trusses maintain the historic silhouette while a circumference of discretely illuminated cushion-cut crystals define this masterpiece.
A neoclassical approach to the empire chandelier, Crystal Empire LED modernizes the iconic form. Fine leather trusses maintain the historic silhouette while a circumference of discretely illuminated cushion-cut crystals define this masterpiece.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Crystal Empire LED |
| weight | 107.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 20 |
| bulb wattage | 3.00W |
| bulb type | LED |
| light source | LED |
| color temp | 3000K |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Empire/Basket |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Red Fox |
| chain | 144" |
| wire | 76" |
| width | 33.50in |
| height | 44.50in |
| length | 33.50in |
| UPC | 771857880335 |
| SKU | SCHO-SCE130DN-LR1R |