Description
LED Pendant from the Crystal Empire LED collection in Red Fox finish
A neoclassical approach to the empire chandelier, Crystal Empire LED modernizes the iconic form. Fine leather trusses maintain the historic silhouette while a circumference of discretely illuminated cushion-cut crystals define this masterpiece.
A neoclassical approach to the empire chandelier, Crystal Empire LED modernizes the iconic form. Fine leather trusses maintain the historic silhouette while a circumference of discretely illuminated cushion-cut crystals define this masterpiece.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Crystal Empire LED |
| weight | 58.00lb |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 16 |
| bulb wattage | 3.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| color temp | 3000K |
| voltage | 120.00V |
| notes | Crystals from Swarovski |
| material | Stainless Steel,Leather |
| crystal | Crystals from Swarovski |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Empire/Basket |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Red Fox |
| manufacturer glass | Crystal Crystals From Swarovski |
| chain | 144" |
| wire | 76" |
| width | 27.00in |
| height | 36.00in |
| length | 27.00in |
| UPC | 771857176841 |
| SKU | SCHO-SCE120DN-LR1S |