Description
Eight Light Pendant from the Chrysalita collection in Polished Stainless Steel finish
Morning dew sparkling on fine threads of silk in the early light of day. Chrysalita features a glowing empire chandelier cocooned within another. Glittering Radiance Crystal jewels delight in a jovial symphony of light.
Morning dew sparkling on fine threads of silk in the early light of day. Chrysalita features a glowing empire chandelier cocooned within another. Glittering Radiance Crystal jewels delight in a jovial symphony of light.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Chrysalita |
| weight | 33.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Empire/Basket |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Stainless Steel |
| chain | 40" |
| wire | 114" |
| width | 33.00in |
| height | 35.00in |
| length | 33.00in |
| UPC | 771857876901 |
| SKU | SCHO-CM8334N-401R |