Description
18 Light Pendant from the Chatter collection in Gold Mirror finish
Like a burst of euphoric giggles, Chatter brings levity and unburdened youthfulness to your space. Sparkling spectra of light peeks through the trellis to flirt with its many suitors.
Like a burst of euphoric giggles, Chatter brings levity and unburdened youthfulness to your space. Sparkling spectra of light peeks through the trellis to flirt with its many suitors.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Chatter |
| weight | 40.00lb |
| number of bulbs | 18 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G16-1/2 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Optic Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Drum Shade |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Gold Mirror |
| chain | 144" |
| wire | 140" |
| width | 36.00in |
| height | 8.50in |
| length | 36.00in |
| UPC | 771857896497 |
| SKU | SCHO-MX8349N-301O |