Description
Six Light Pendant from the Chantant collection in Polished Stainless Steel finish
Angelic and simultaneously surreal, Chantant invites a magical connection. Invoking the wonder of traveling beneath a canopy of bioluminescence, organic crystal strands of varying gem size collaborate surprisingly toward a serene symmetry.
Angelic and simultaneously surreal, Chantant invites a magical connection. Invoking the wonder of traveling beneath a canopy of bioluminescence, organic crystal strands of varying gem size collaborate surprisingly toward a serene symmetry.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Chantant |
| weight | 34.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | GU10 |
| bulb base | GU10 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Radiance Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Glass Down |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Polished Stainless Steel |
| chain | 144" |
| wire | 144" |
| width | 24.00in |
| height | 28.00in |
| length | 24.00in |
| UPC | 771857876772 |
| SKU | SCHO-CH2412N-401R |