Description
Eight Light Chandelier from the Bordeaux collection in Heirloom Gold finish
Tiers of hand-finished metallic arms, draped with faceted crystal beads and sparkling drops, bring exquisite splendor to the Bordeaux. This affluent Schonbek acknowledges the glittering Hall of Mirrors at Versailles for its inspiration.
Tiers of hand-finished metallic arms, draped with faceted crystal beads and sparkling drops, bring exquisite splendor to the Bordeaux. This affluent Schonbek acknowledges the glittering Hall of Mirrors at Versailles for its inspiration.
Specifications
| brand | Schonbek |
| collection | Bordeaux |
| weight | 22.00lb |
| number of bulbs | 8 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B10 |
| bulb base | E12 |
| voltage | 120.00V |
| crystal | Heritage Handcut Crystal |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Heirloom Gold |
| chain | 40" |
| wire | 150" |
| width | 28.00in |
| height | 32.00in |
| length | 28.00in |
| UPC | 771857909302 |
| SKU | SCHO-5771-22H |