Description
One Light Outdoor Pendant from the Triform collection in Black / Antique Brass finish
A transitional design suitable for both modern and more traditional applications, this outdoor series of lighting features Clear Ribbed glass that refracts the light source within triangular frames. A Black frame with warm Antique Brass light clusters within, the collection includes 3 sizes of wall sconces and 2 sizes of outdoor rated pendants. With a depth of less than 4 inches, this ADA compliant sconce may also be used in commercial applications.
A transitional design suitable for both modern and more traditional applications, this outdoor series of lighting features Clear Ribbed glass that refracts the light source within triangular frames. A Black frame with warm Antique Brass light clusters within, the collection includes 3 sizes of wall sconces and 2 sizes of outdoor rated pendants. With a depth of less than 4 inches, this ADA compliant sconce may also be used in commercial applications.
Specifications
| brand | Maxim |
| collection | Triform |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | T10 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum, Glass |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Black / Antique Brass |
| manufacturer glass | Clear Ribbed |
| chain | 36" |
| wire | 120" |
| canopy | 4.75"x4.75"x1" |
| width | 7.50in |
| height | 18.00in |
| length | 6.50in |
| UPC | 783209308046 |
| SKU | MAXI-30764CRBKAB |