Description
Two Light Pocket Sconce from the Sutton Place VX collection in Black finish
Stately outdoor sconces reference classic lantern shapes and are constructed of Maxim's proprietary Vivex composite, a robust weather-resistant materials guaranteed to withstand harsh weather climates. Available in several sizes and illuminated with clusters of candle sockets, this is a timeless design built to last.
Stately outdoor sconces reference classic lantern shapes and are constructed of Maxim's proprietary Vivex composite, a robust weather-resistant materials guaranteed to withstand harsh weather climates. Available in several sizes and illuminated with clusters of candle sockets, this is a timeless design built to last.
Specifications
| brand | Maxim |
| collection | Sutton Place VX |
| weight | 11.68lb |
| extension | 5.75in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B10 - T6 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | EPMM Vivex, Glass |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Black |
| manufacturer glass | Clear |
| canopy | 11.5"x9.25" |
| width | 11.00in |
| height | 17.00in |
| UPC | 783209281097 |
| SKU | MAXI-40231CLBK |