Description
One Light Outdoor Wall Lantern from the Santa Barbara DC collection in Sienna finish
Santa Barbara Cast is a transitional style collection from Maxim Lighting International in Sienna finish with Seedy glass.
Santa Barbara Cast is a transitional style collection from Maxim Lighting International in Sienna finish with Seedy glass.
Specifications
| brand | Maxim |
| collection | Santa Barbara DC |
| weight | 4.29lb |
| extension | 8.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| lumens | 1150.00lm |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 2500 |
| voltage | 120.00V |
| material | Die Cast Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Sienna |
| manufacturer glass | Seedy |
| canopy | 10"x5.5" |
| width | 7.00in |
| height | 13.00in |
| UPC | 783209313309 |
| SKU | MAXI-3133CDSE |