Description
One Light Outdoor Wall Lantern from the Granville collection in White / Black finish
The Granville collection updates the industrial farmhouse look with cleaner and minimalist textured Black arms with Glossy Black or Gloss White shades. Design elements like knurled sockets and black painted edges highlight the attention to detail and relate authenticity. Perfectly suited for both indoor and outdoor applications, these aluminum constructed shades are an instant classic.
The Granville collection updates the industrial farmhouse look with cleaner and minimalist textured Black arms with Glossy Black or Gloss White shades. Design elements like knurled sockets and black painted edges highlight the attention to detail and relate authenticity. Perfectly suited for both indoor and outdoor applications, these aluminum constructed shades are an instant classic.
Specifications
| brand | Maxim |
| collection | Granville |
| weight | 1.48lb |
| extension | 15.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | White / Black |
| wire | 8" |
| canopy | 5"x5" |
| width | 12.00in |
| height | 11.25in |
| UPC | 783209258334 |
| SKU | MAXI-35114WTBK |