Description
One Light Outdoor Hanging Lantern from the Coldwater collection in Burnished finish
Coldwater is a traditional, craftsman/mission style collection from Maxim Lighting International in Burnished with Honey glass.
Coldwater is a traditional, craftsman/mission style collection from Maxim Lighting International in Burnished with Honey glass.
Specifications
| brand | Maxim |
| collection | Coldwater |
| weight | 7.03lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 2500 |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum, Glass |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Craftsman/Mission |
| glass | Amber/Brown |
| manufacturer finish | Burnished |
| manufacturer glass | Honey |
| chain | 72" |
| wire | 144" |
| width | 9.00in |
| height | 15.00in |
| length | 9.00in |
| UPC | 783209405813 |
| SKU | MAXI-4058HOBU |