Description
Two Light Bath from the Valserrano collection in Black finish
Inspired by the elegant and sleek design of a wine goblet, the 2-light vanity fixture from the Valserrano collection conveys grace and beauty with its Black finish and Satin Etched glass. Valserrano pairs traditional elements with a simple design to create a clean, classic look.
Inspired by the elegant and sleek design of a wine goblet, the 2-light vanity fixture from the Valserrano collection conveys grace and beauty with its Black finish and Satin Etched glass. Valserrano pairs traditional elements with a simple design to create a clean, classic look.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Valserrano |
| weight | 3.00lb |
| extension | 6.75in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Two Lights |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Black |
| manufacturer glass | Clear Satin Etched |
| wire | 6" |
| top to outlet | 8.00in |
| canopy | 8.00 X 4.50 |
| width | 14.50in |
| height | 10.25in |
| UPC | 783927570565 |
| SKU | KICHL-45128BK |