Description
One Light Outdoor Pendant from the Tremillo collection in Black finish
This 1 light hanging pendant from the Tremillo collection offers a smooth, clean profile. Double lines of Black finish form sleek perpendiculars that contrast well with the pleasant ambience of Satin Etched Cased Opal Glass. This design will mark any walkway or porch with sleek sophistication and well-balanced grandeur.
This 1 light hanging pendant from the Tremillo collection offers a smooth, clean profile. Double lines of Black finish form sleek perpendiculars that contrast well with the pleasant ambience of Satin Etched Cased Opal Glass. This design will mark any walkway or porch with sleek sophistication and well-balanced grandeur.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Tremillo |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| light kit | N |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Black |
| manufacturer glass | Satin Etched Cased Opal |
| chain | 72" |
| wire | 118" |
| canopy | 5 X 5 |
| width | 6.50in |
| height | 17.00in |
| length | 7.00in |
| UPC | 783927307123 |
| SKU | KICHL-49205BK |