Description
One Light Outdoor Wall Mount from the Tolerand collection in Textured Black finish
The Tolerand 17.75" 1 Light outdoor wall light features a traditional gas lantern look with its clear seeded glass and Textured Black finish. The Tolerand wall light works in several aesthetic environments, including traditional and transitional.
The Tolerand 17.75" 1 Light outdoor wall light features a traditional gas lantern look with its clear seeded glass and Textured Black finish. The Tolerand wall light works in several aesthetic environments, including traditional and transitional.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Tolerand |
| weight | 6.00lb |
| extension | 8.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| wire | 6" |
| top to outlet | 5.25in |
| canopy | 4.50 X 6.00 |
| width | 7.75in |
| height | 17.75in |
| UPC | 783927440653 |
| SKU | KICHL-49553BKT |